Nenuostabu, kad bananai yra daugelio pamėgtas užkandis. Juk jie puikaus skonio, sotūs ir maistingi. Be to, jie gamtos pukiai supakuoti – tai užkandis, kurį labai patogu pasiimti pakeliui į mokyklą, darbą ar iškylą. Štai kodėl bananas yra vienas populiariausių vaisių pasaulyje. Bananuose gausu svarbių maistinių medžiagų, naudingų širdies sveikatai, raumenų, nervų, virškinimo sistemų veikloms.

Vienas vidutionio dydžio (118g) bananas turi:

  • Kalio: 420mg – 10% RPN
  • Vitamino B6: 0,6mg – 30% of the RPN
  • Vitamino C: 10mg – 11% RPN
  • Magnio: 32mg – 8% RPN
  • Vario: 0,15mg – 8% RPN
  • Mangano: 0,3mg – 16% RPN
  • Angliavandenių: 24 g.
  • Skaidulų: 3.1 g.
  • Baltymų: 1.3 g.
  • Riebalų: 0.4 g.
  • Kalorijų: apie 110

Žinotina: ne visi banai lygūs – šie duomenys bus skirtingi, priklausomai nuo banano rūšies, jo kilmės ir auginimo sąlygų, ir ypatingai – nuo sunokimo lygio.

1. Valgyti bananus – sveika širdžiai

Kalis ir magnis – tai mikroelementai, kurie labai svarbūs širdies sveikatai.

Kalis svarbus organizmo skysčių pusiausvyrai, nervų ir raumenų darbui. Širdis yra svarbiausias mūsų organizmo raumuo, todėl, norėdami padėti jai ilgai darbuotis be sutrikimų, turime pasirūpinti, kad mums netrūktų šio nepamainomo mikroelemento. Kalis, drauge su natriu palaiko normalų skysčio kiekį organizmo ląstelėse. Nuo tinkamo kalio ir natrio balanso priklauso kraujospūdis. Studijomis (1, 2, ) patvirtinta, kad pakankamas (2,5 g per dieną) kalio kiekis apsaugo nuo hipertenzijos, taip padėdamas išvengti infarkto, insulto.

Magnis padeda sumažinti insulto bei infarkto tikimybę, saugodamas kraujagysles nuo aterosklerozės, mažindamas trombų susidarymo ir arterijų užsikimšimo riziką. Jis atpalaiduoja raumenis, taip reguliuodamas širdies darbą. Jis, kaip ir kalis, susijęs su kraujo spaudimo reguliavimu. Magnis svarbus, siekiant sumažinti streso poveikį nervams, širdžiai bei visam organizmui.

2. Padeda apsaugoti inkstus

Dėl jų funkcijos skysčių pusiausvyors palaikymui ir hipertenzijos prevencijai, kalis ir magnis padeda apsaugoti inkstus. Keleto studijų duomenimis, ( 1 , 2 ) žemas magnio kiekis tiesiogiai siejamas su inkstų nepakankamumu ir inkstų vėžio rizika. Todėl, valgydami bananus prisiminkime, kad tai patinka mūsų insktams.

3. Svarbūs žarnyno funkcijai

Skaidulos: Vienas vidutinio dydžio bananas turi 3-4 gramus skaidulų. Naujausiais mitybos mokslo duomenimis mes turėtume suvalgyti 20-30g. skaidulų per dieną. Skaidulos labai svarbios žarnyno sveikatai. Jos padeda maistinėms medžiagoms sklandžiai judėti traktu, užtikrina puiką terpę žarnyno mikroflorai, prisideda prie maisto pasisavinimo proceso plonojoje žarnoje, apsaugo nuo žarnyno problemų, tokių, kaip vidurių užkietėjimas ir divertikulitas. Studijos ( 3 , 2) sieja skaidulų trūkumą su gaubtinės žarnos vėžio rizika. Beje, skaidulos taip pat prisideda ir prie širdies sveikatos.

Enzimai: Kuo labiau prinokęs bananas, tuo daugiau jame enzimų, padedančių virškinti. Maltazė ir amalazė – du svarbūs enzimai, reikalingi angliavandenių įsisavinimui ir gliukozės virsmo procesams, ypač gausūs prinokusiuose bananuose. Juose yra ir bromelino – stiprų priešuždegiminį poveikį turinčio enzimo.

Vienas ajurvedinis receptas kolitui gydyti rekomenduoja valgyti vien tik „juodai“ sunokusius bananus ir natūralų „gyvą“ jogurtą. Bananai turi sunokti tol kol jų žievė taps visiškai juoda – tuomet juose ypatingai gausu enzimų. Sutrintus su jogurtu santykiu 1:1 juos reikia valgyti 6 savaites. Jokio kito maisto valgyti kurso metu nerekomenduojama.

4. Geras užkandis vaikams, sportuojantiems ir dirbantiems sunkų fizinį darbą

Tiems, kam reikalinga greita, lengvai prieinama energija, vargu ar įmanoma sukurti puikesnį užkandį. 80 procentų banano sudaro vanduo, o tai palaiko organizmo hidraciją – jiems virškinti nereikia papildomų skysčių. Bananuose gausu mikroelementų ir mineralų, todėl jų kalorijos – visos 110 – puikiai pasiteisina. Bananuose yra šiek tiek triptofano – baltymo, reikalingo hormono seratonino sintezei. Seratoninas, dar vadinamas laimės hormonu, turi raminamąjį, atpalaiduojamąjį poveikį.

5. Puikus afrodiziakas

Neveltui banano falinė forma šimtmečiais laikoma erotikos simboliu. Juose esančios medžiagos tikrai padeda sukurti nuotaiką ir „įžiebti ugnį“. Vitaminas B6(piridoksinas) ir kalis – du svarbūs elementai lytinių hormonų gamybai. Vyrams ypač svarbus bananuose esantis bromelinas – enzimas, dalyvaujantis testosterono gamyboje, todėl labai įtakingas vyriškajam libido.

Romantinei iškylai į gamtą susipakuokite ir porelę bananų – jie labai seksualūs.

Kokie bananai tinkamiausi mitybai?

Į šį kalausimą vieno atsakymo nėra. Yra įvairių bananų rūšių ir visos jos savaip puikios. Kur kas svarbiau yra žinoti, ką „valgė“ bananas, kurį ruošiesi valgyti. Svarbu, kad jie būtų ekologiški, nepurkšti pesticidais, nenokinti dujų kamerose. Nors teigiama, kad visame pasulyje paplitęs banaų nokinimas etileno dujomis vaisiams nekenkia, visdėlto verta pasidomėti alternatyvomis.

Apie sunokimo lygius:

  • Mažiau sunokusiuose bananuose daugiau skaidulinių medžiagų ir mažiau cukraus. Jie labiau tinka žmonėms, stebintiems cukraus kiekį kraujyje.
  • Neišsigąskite pamatę rudas dėmeles ant banano žievės. Jos reiškia, kad vaisiuje vyksta nuostabūs nokimo procesai. Sunokę bananai yra saldūs ir aromatingi – puikus pasirinkimas jei ruošiatės gaminti desertą. Be to, juose daugiau virškinimui svarbių enzimų.
  • SVARBU – nepirkite bananų, jei jų žievė pažeista. Tokie vaisiai traukte traukia įvairiausius žalingus mikro-organizmus. Banano viduje susikūręs tamsus, drėgnas, saldus mikroklimatas – puiki terpė klęstėti įvairiausiems mikrobams ir parazitams. Bananas, kurio žievė sveika, gali nokti ir fermentuotis, kol pajuoduos – tai natūralus, gamtos sukurtas procesas. Tačiau kuomet banano žievė pažeista, jis nebe noksta, o greičiau pūva. Įsidėmėkite tai.