Naujai publikuotas mokslinis tyrimas įvardija

10 GALINGIAUSIŲ NATŪRALIŲ MAISTINIŲ MEDŽIAGŲ

KOVAI SU VĖŽIU

Veiksmingos vėžio terapijos paieškose mokslininkų žvilgsnis jau keletą metų krypsta į naują tyrimų lauką.  Atrasta, kad onkologinių ligų pradžia – kamieninių vėžio ląstelių (CSC) susidarymas. Nors tokių ląstelių susidarymo priežastys dar neįvardijamos, nustatyta jog būtent šios ląstelės sąlygoja auglių formavimąsi ir vystymąsi. Teigiama, jog vėžio atsinaujinimą po gydymo nulemia tai, kad šių ląstelių beveik neįtakoja standartinės gydymo strategijos – cheminių vaistų bei spindulių terapijos.  Šių naujų duomenų šviesoje mokslininkai sutaria, jog kovoti su vėžiu naikinant auglius yra panašu į kovą su piktžolėmis, skabant jų lapus.

Reikalinga nauja strategija, nutaikyta į onkologinių susirgimų šaknį – kamienines vėžio ląsteles.

Kol vyksta intensyvios naujų gydymo būdų paieškos, vis dažniau kalbama apie maisto įtaką onkologinių susirgimų atsiradimui bei eigai.  Ir tai iš tiesų džiugi žinia. Juk jau dešimtmečius stebime, kaip, nežiūrint milžiniškų pajėgų, sutelktų vėžio srities tyrimams, šios ligos susirgimų statistika sparčiai auga visame pasaulyje.

2015 metais Tarptautinis Molekulinių Mokslų Žurnalas (International Journal of Molecular Sciences) publikavo apžvalgą  “Inovatyvus Terapeutinis Augalinių  Maistinių Medžiagų Naudojimas Prieš Kamienines Vėžio Ląsteles (CSC)”

 Tyrinėjant mokslinę šios srities literatūrą, sukauptą per pastaruosius 30 metų, buvo siekiama įvardinti natūraliuose maisto produktuose randamas medžiagas,  gebančias veiksmingai kovoti su kamieninėmis vėžio ląstelėmis. Štai tų nepaprastai vertingų medžiagų, dar vadinamų augalinės kilmės cheminėmis medžiagomis  arba fitochemikalais (iš graikų kalbos φυτόν (fiton) – augalas), auksinis dešimtukas:

  1. EGCG (epigallocatechin-3-galatas) Žaliosios arbatos ekstraktas
  2. Kurkuminas – ciberžolės šaknyse randamas polifenolis
  3. Resveratrolis – vynuogėse, šilauogėse, kopūstpalmės vaisiuose randama medžiaga
  4. Likopenas – karotinoidas, randamas pomidoruose,paprikose, braškėse ir kituose raudonos spalvos vaisiuose, uogose, ir daržovėse
  5. Granatų vaisių ekstraktai
  6. Liuteolinas – Tamsiai žaliose lapinėse daržovėse randamas flavonoidas
  7. Genisteinas – medžiaga, kurios gausu sojose, dobiluose bei kavoje
  8. Piperinas – jo gausu juoduosiuose pipiruose
  9. B-karotinas – oranžinės spalvos karotinoidas, randamas įvairiose daržovėse
  10. Sulforafanas – sieors junginys randamas kryžmažiedėse daržovėse

Tyrėjų manymu, šių medžiagų identifikavimas yra didžiulis pasiekimas vėžio gydymo srityje – teigiama, jog iš natūralių augalinių maisto produktų išgaunami koncentratai turi didžiulį potencialą ne tik vėžio prevencijai, bet ir jo gydymui.  Tikima, jog naujosios kartos priešvėžinės strategijos, pagrįstos natūralių maistinių medžiagų koncentratų naudojimu, būtų pranašesnės ne tik dėl jų gebėjimo sunaikinti kamienines vėžio ląsteles, bet ir dėl to, kad jos neturi toksiško poveikio sveikiems audiniams – priešingai nei visa griaunantys chemoterapijos, radiacijos, bei kitų plačiai taikomų vėžio terapijos metodų, kurie vis dažniau vadinami atgyvenusiais.

Tolesniems tyrimams numatomi tokie uždaviniai:
  • Tirti galimybes sujungti minėtasias medžiagas  į “aktyvius kokteilius”, kurie įveiktų dažnai stebimą kamieninių vėžio ląstelių atsparumą įvairiems terapiniams metodams
  • Palyginti natūraliųjų medžiagų efektyvumą su šiandien naudojamų cheminių preparatų poveikiu – mokslininkai tikisi patvirtinti fitochemikalų pranašumą.
  • Tęsti kamieninių vėžio ląstelių studijavimą, siekiant išsiaiškinti kurios signalų sekos lemia jų atsinaujinimą bei išlikimą.

Galiausiai – baigiamoji tyrimo autorių išvada: “Augalinės kilmės maistinės medžiagos dėl savo gebėjimo naikinti kamienines vėžio ląsteles, turi potencialą tapti tvaria terapijos strategija kovoje prieš vėžį.”

Taip ir matau Hipokratą po riešutmedžiu, besišypsantį patenkinta šypsena: “Kaip ir sakiau – tegu jūsų vaistas būna maistas“

ŠALTINIS: GreenMed Info.com