B grupės vitaminų šeimą sudaro didelė puokštė – beveik 30 maistinių medžiagų. Tai giminingos savo chemine struktūra, vandenyje tirpios medžiagos. Sinergiškai sąveikaudamos tarpusavyje, bei drauge su kitomis medžiagomis, jos įgalina maistinių medžiagų apykaitą ląstelėse, konvertuodamos maistą , kurį suvalgėme, į energiją, be kurios negalėtume gyventi. Šie vitaminai svarbūs audinių atsinaujinimo ir augimo procesams, nervų, kraujotakos ir virškinimo sistemų veiklai. Trumpai aptarkime keletą labiausiai ištirtų B grupės vitaminų, kad suprastume kokį didelį vaidmenį jie vaidina žmogaus sveikatai.
B1 – Tiaminas
Tiaminas padeda gaminti energiją iš angliavandenių, jis reikalingas raumenų, širdies, nervų sistemos veiklai, ypač tuomet kai patiriame stresą, papildomą krūvį, sportuojame. Reikalingas normaliam augimui ir vystymuisi, todėl yra labai svarbus vaisingumui, būtinas nėštumo metu, palaiko laktaciją.
B2 -Riboflavinas
Reguliuoja ląstelių augimą, dauginimąsi, energijos apykaitos ir ląstelių kvėpavimo procesus. Dalyvauja raudonųjų kraujo kūnelių sintezėje, antikūnų gamyboje bei riebalų, angliavandenių ir baltymų skaidyme, todėl yra svarbus imunitetui, virškinimui ir ląstelių detoksikacijai. Dalyvauja audinių atsinaujinime, palaiko sveiką odą, plaukų bei nagų augimą. Tyrimai šį vitaminą sieja su homocisteino kiekio reguliavimu, todėl manoma, kad jis būtinai reikalingas migrenos skausmų, senatvinės demesijos ir kraujotakos ligų prevencijai.
Vitaminas B3 – Niacinas
Dalyvauja skrandžio rūgšties sintezėje, kai kurių fermentų susidaryme, reikalingas hormonų pusiausvyrai, palaiko nervų sistemos veiklą. Niacinas labai svarbus odos sveikatai. Jis taip pat reguliuoja cholesterolio kiekį, paspartina žaizdų gijimą, atlieka svarbų vaidmenį diabeto prevencijai.
Vitaminas B5 – Pantoteno rūgštis
Greta to, kad šis vitaminas, kaip ir visa B šeima, atlieka nepamainomą vaidmenį maisto skaidyme ir medžiagų apykaitoje, pantoteno rūgštis, dalyvauja ląstelių augimo, dauginimosi procesuose, hemoglobino ir hormonų sintezėje, mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje, dalyvauja organizmo detoksikacijoje, imuniteto veikloje ir audinių atsinaujinime.
Vitaminas B6 – Piridoksinas
Kadangi Piridoksinas prisideda prie hormonų sintezės, jis padeda palaikyti hormonų balansą moters organizme, todėl gali palengvinti pre-menstruacinio sindromo simptomus ir yra didelė pagalba menopauzės laikotarpiu. Jis taip pat reikalingas insulino, baltųjų ir raudonųjų kraujo kūnelių, bei keleto fermentų gamybai. Jis svarbus imunitetui ir sveikai nervų sistemai. Jo reikia vitamino B12 įsisavinimui.
Vitaminas B7 – Biotinas
Biotinas padeda įsisavinti angliavandenius ir riebalus, dalyvauja aminorūgšties leucino apykaitoje. Jis reguliuoja prakaito liaukų veiklą, jis prisideda prie daugelio audinių atsinaujinimo: oda, plaukai , nagai auga sveiki biotino dėka.
Vitaminas B9 – Folatas
Folatas, arba, tiksliau – folatai ( nes tai yra grupė panašios cheminės formulės medžiagų) yra bene populiariausias B grupės atstovas dėl jo didžiulės svarbos naujagimio raidoje. Jis nepaprastai svarbus nėščiosioms – jo koncentracijos motinos organizme nulemia daugybę vaisiaus vystymosi aspektų, todėl juo apsirūpinti patariama jau pradėjus planuoti nėštumą. Šis vitaminas dalyvauja DNR sintezėje – būtent todėl jis toks svarbus, ypač pačiose gyvybės užuomazgose. Jis, drauge su kitais B komandos nariais, sinergiškai darbuojasi daugybėje audinių atsinaujinimo procesų, kraujo, nervų, smegenų, kraujagyslių ląstelių augimo ir apsaugos funkcijose. Papilduose šis vitaminas pažįstamas folio rūgšties forma. Žinotina, kad folio rūgštis geriausiai įsisavinama, kuomet vartojama drauge su kitais B grupės vitaminais.
Vitaminas B12 – Kobalaminas
Nors iš pirmo žvilgsnio kobolamino funkcijos panašios į kitų B grupės vitaminų, jis yra ne mažiau svarbus, nes užima nepakeičiamą vietą daugiafunkcinėje B komandoje. Be jo dalyvavimo, daugybė mūsų virškinimo, medžiagų apykaitos, imuniteto palaikymo procesų nebūtų įmanomi arba imtų rimtai strigti. Vitamino B12 deficitas gali pasireikšti metaboline anemija, virškinimo sutrikimais. Ilgalaikis cobolamino trūkumas gali sukelti nervų sistemos sutrikimus: nemigą, depresiją. Tyrimai sieja B12 trūkumą su kognityvinės funkcijos degeneracija ir netgi smegenų tūrio nykimu. Štai kodėl taip svarbu pasirūpinti kad mityboje nerūktų šios svarbios medžiagos visais gyvenimo tarpsniais, bet ypatingai vaikystėje ir vyresniame amžiuje. Reikėtų įsidėmėti, jog skirtingai nei kitų B grupės vitaminų, cobolamino nedaug randama augaliniuose šaltiniuose. Patariama valgyti mėsos, žuvies, moliuskų, galvijų bei žuvų kepenų. Vegetrams ir veganams svarbu pasirūpinti, kad jų mityboje netrūktų maistinių mielių ir fermentuotų produktų – juose tarpstantys mikroorganizmai geba pagaminti eilę B grupės vitaminų, tarp jų – ir kobalaminą.
ĮSITIKINKITE, KAD NESTOKOJATE – PASIPILDYKITE
Rinkitės mitybos papildą, kuris atkartoja gamtos „brėžinius“ – yra pagamintas iš natūraus maisto, sutelkia visą maistinių medžiagų spektrą – taip kaip jos randamos maiste.